froggy and cold. (yogurt mess)

Share this post:

Good morning, my friends. I slept until 8:15 this morning! Unbelievable. It could have had something to do with the temperature in our apartment. I refuse to turn on the heat until it drops to below 65° in here. It is cold out there, but it was so warm and cozy under our down comforter. And that is my absolute favorite recipe for sleeping late.

Once I did pull myself out of bed, it opened the blinds to discover the world much, much smaller, thanks to heavy fog. There is something so cold and dreary about fog. Brrrrrrrrr.

Froggy

For breakfast, I really just wanted to whip up something quick so I could get back under the blanket. Cue one of Caitlin’s patented yogurt messes.

yogurt mess

  • Yo Baby! French Vanilla
  • Chia seeds
  • Pumpkin
  • Barbara’s Bakery Oatmeal Squares
  • Half a banana
  • Pomegranate seeds
  • Cascadian Farms Maple Brown Sugar Granola.

Yogurt mess

I love these. The are so easy to make and super flavorful. And they look pretty. 🙂

tea

Had a mug o’ tea. Looks foggy just like outside. Served in one of my favorite mugs, a gift from my sister for hosting her baby shower. It is well-loved.

mug

Echinancea. Better safe than sorry during this time of year. Being sick is terrible during the holidays.

tea

This is a pretty calorie-light breakfast for me, but I figure since it was so late, lunch is right around the corner!

breakfast

Plans for the day include lots and lots more Christmas crafting. Have an awesome Saturday.

Cassie is the founder and CEO of Wholefully. She's a home cook and wellness junkie with a love of all things healthy living. She lives on a small hobby farm in Southern Indiana with her husband, daughter, two dogs, two cats, and 15 chickens.

Leave a Reply

7 Responses
  1. Jenn

    I had some chia seeds at one point so they must have not been to expensive but now when I go out to try and find them I see them selling for almost $18 a pound! That is over a dollar an ounce! Do you find them cheaper? If so…. WHERE!?

    1. They are super expensive! Our local food co-op has them for $9/lb. And that’s about the cheapest I’ve found them. I’m sure you could find a better deal online. With how many we go through, I sure really find a place!

      1. Jenn

        Well… I did look online and http://www.nutsonline.com does sell a five pound bag (non organic) at 6.78 a pound. with an estimated shipping cost it raises it to about 8.91 a pound. Though still you are putting out 44.55 for one food. (shrug)
        A one pound bag sells for 6.99 a pound.

Starter Guide

The free Living Wholefully Starter Guide is packed full of tips, tricks, recipes, and a 14-day meal plan to get you started on the road to vibrant health.

Meet Cassie
Meet Your Host

Hello. My name is Cassie, and I’m a healthy home cooking expert.

I'm a Certified Holistic Nutritionist, and I've been developing healthy recipes professionally for over 15 years. Food is my love language, and my kitchen tips and nourishing recipes are my love letter to you!

Learn More About Me →